STARACZKI

ENDOMETRIOZA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STARACZKI Strona Główna -> Starania z problemami
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aniczka
Administrator



Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 154
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kuj-pom

PostWysłany: Czw 16:30, 28 Sie 2008    Temat postu: ENDOMETRIOZA

O mojej endometriozie dowiedziałam sie w lipcu 2005 roku. Po zabiegu laparoskopii. Był to 1/2 st endo. Od razu po laparoskopii przystapiłam do leczenia analogami. leczenie Dipherelina trwało 3 miesiace. Skutki uboczne nie były za ciekawe ale dało sie przezyc. Endo jak narazie zaleczona!!! Czekamy na cud !!!Staram sie nadal o ciążę. W sierpniu 2006 r ujżałam II kreseczki ale szczęście trwało tydzien potem przyszła wstrętna @ Crying or Very sad .Mam nadzieję ze ta wstrętna endometrioza nie dotrze do mnie szybko.
Endo kobitki nie traćcie wiary i nadzieji i nas z pewnością też spotka to wielkie małe szczęście Mr. Green , w głebi serca mam wielkie nadzieje i wiem że one pokonaja wszystko Mr. Green


A to ciekawostki Cool

SŁOWNICZEK
@ (małpa, małpiszon) - miesiączka
endo - endometrioza
laparo - laparoskopia
Ca-125 - marker nowotworowy często podwyższony przy endometriozie (badanie krwi)
gin - ginekolog
antyki - tabletki antykoncepcyjne
analogi - analogi GnRh (lek na endometriozę)

Leki na endo zatrzymujące @ (miesiączkę)
zastrzyki - leki analogi GnRh (Inhibitory aromatazy)
- bierze się je co 28 dni lub co 3 miesiące. Są drogie dawka 28 dniowa cena ustawowa ok 412 PLN (można jednak znaleźć tańsze w aptekach - trzeba szukać)
Danazol - lek na endometriozę
tabletki antykoncepcyjne brane non-stop

Leki wspomagające leczenie
Przeciwzapalne leki typu: diclofenac, ibuprofen.... (przeciwskazane podczas starań)
Witamina C i E (antyutleniacze) udowodniono, że regularne przyjmowanie zmniejsza dolegliwości bólowe. (witamina E w duzych ilościach przeciwskazana podczas starań).

Paraleki
Propolis (dziala podobno podobnie jak analogi i również przeciwzapalnie) (przeciwskazany podczas starań)
Olejek z wiesiołka (działa przeciwzapalnie) (sprzeczne informacje co do stosowania podczas starań)
Omega 3 (pomaga w problemach immunologicznych)

WWW o endo
Po angielsku:

Bardzo dobra strona. Polecam szczegolnie prezentacje Part I, II i III. To chyba kazdy gin powinien przestudiowac! Smile
===============================================

statystyki endometrioza jelit
Endometrioza atakuje 8-15% kobiet. Z tego endometrioza jelit to 12-37% przypadkow. Najczesciej to jelito grube + odbyt 85%, jelito cienkie 7% (na ogól jelito krete), jelito ślepe 3,6%, wyrostek 3%.

===============================================

U kobiet z endo. wystepuje (Jakowicki):
-zaburzenia folikulogenezy
-przedwczesne pekanie pecherzyka
-brak jajeczkowania i oligoowulacja
-redukcja aparatu pecherzykowego
-niedoczynnosc cialka zoltego
-luteinizacja niepeknietego pecherzyka jajnikowego
-hyperprolaktynemia
-przyspieszony lub uniemozliwiony transport komorki
-fagocyotza plemnikow
-zaburzenia zalodnienia
-defekt implantacji
-embriotoksycznosc (poronienie)

===============================================

===============================================

Nieprawidłowe zmiany aktywności genów w płodnym okresie cyklu miesiączkowego mogą być przyczyną niepłodności u wielu kobiet cierpiących na endometriozę, schorzenia objawiającego się bolesnymi miesiączkami.

Obserwacji tych dokonał zespół pod kierunkiem Lindy Giudice ze Stanford University w California. Jednym z genów o nieprawidłowej aktywności był gen kodujący białko L-slektynę. Całkiem niedawno, w styczniu 2003 roku, badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego donieśli na łamach pisma "Science", że białko to odgrywa kluczową rolę w procesie przylegania komórek zarodka do ścianek macicy i w zagnieżdżaniu się zarodka. Proces ten jest niezbędnym etapem każdej prawidłowo przebiegającej ciąży.

Najnowsze wnioski Giudice i wsp. wyciągnął na podstawie wyników uzyskanych w grupie 8 kobiet z endometriozą i 7 kobiet bez tego schorzenia. Analizy genetyczne z użyciem tzw. techniki "microarray" przeprowadzono na komórkach pobieranych z błony śluzowej macicy - endometrium, w najbardziej płodnym okresie cyklu miesiączkowego. W tym czasie błona śluzowa macicy jest najlepiej przygotowana do przyjęcia zarodka, który przylega do ścianek macicy i "wkręca się" w nie.

Okazało się, że w badanym okresie cyklu u kobiet z endometriozą niektóre geny wykazują nieprawidłową aktywność - niektóre są bardziej aktywne niż u kobiet bez tego schorzenia, inne mają wyraźnie obniżoną aktywność (aktywność genu przekłada się na procesy produkcji zakodowanego w nim białka).

Jak podkreślają autorzy, zmiany w aktywności genu L-selektyny mogą tłumaczyć niepłodność u części kobiet z endometriozą, nie dostarczą jednak wyjaśnienia dla wszystkich jej przypadków.

"To prawdopodobnie główna przyczyna niepłodności związanej z endometriozą, ale przypuszczamy, że istnieje ich więcej" - komentuje najnowsze wyniki dr Louis V. DePaolo z Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (National Institute of Child Health and Human Development). Jako przykład badacz podaje wcześniejsze wyniki, które wskazują, że endometrioza wywołuje w organizmie zmiany obniżające skuteczność procesów prowadzących do spotkania plemnika z komórką jajową i do zapłodnienia.

Zdaniem autorów najnowsze wyniki zaowocują w przyszłości nowymi, nieinwazyjnymi sposobami diagnozowania endometriozy. Obecnie można ją wykryć jedynie dzięki metodom inwazyjnym, jak np. laparoskopia operacyjna, które umożliwiają badanie wnętrza jamy brzusznej.

Według DePaolo i wsp. jeśli kobiety z endometriozą faktycznie wykazują zmiany w aktywności różnych genów, to można je będzie łatwo identyfikować w trakcie bezbolesnego badania próbek krwi lub tkanek. Najnowsze badania mogą też ułatwić opracowanie lepszych metod leczenia endometriozy, np. leków, które będą wpływały na aktywność odpowiednich genów i łagodziły objawy schorzenia.

Szacuje się, że schorzenie dotyka 1 do 5%, a według niektórych danych nawet 10-15% dojrzałych płciowo kobiet.

===============================================

===============================================


Lek stosowany w terapii endometriozy zwiększa ryzyko raka jajnika

--------------------------------------------------------------------------------

Danazol, lek stosowany w leczeniu endometriozy, może trzykrotnie zwiększać ryzyko rozwoju raka jajnika - donoszą badacze z USA. Endometrioza jest bolesnym schorzeniem, które rozwija się w następstwie przemieszczenia endometrium wyściełającej macicę, do innych organów w jamie brzusznej. Ponieważ tkanka ta jest stale wrażliwa na zmiany hormonów w cyklu miesięcznym, reaguje na nie podobnie jak błona śluzowa macicy. Cykliczny wzrost i degeneracja endometrium osiedlonego na innych organach powoduje bardzo bolesne dolegliwości, zwłaszcza przed lub w czasie miesiączki oraz krwawienia, stany zapalne, a może nawet prowadzić do bezpłodności. Według niektórych szacunków schorzenie dotyka od 1 do 5 proc. dojrzałych płciowo kobiet, inne dane wskazują, że kobiet cierpiących na endometriozę może być znacznie więcej, nawet 10-15 proc. W leczeniu endometriozy stosuje się leki hormonalne, które, wpływając na funkcje jajnika, hamują wzrost i aktywność endometrium w innych organach lub też stosuje się chirurgiczny zabieg usunięcia zmian. Naukowcy z University of Pittsburgh w USA przeanalizowali dane zebrane wśród kobiet z endometriozą. Badacze chcieli w ten sposób określić związek pomiędzy endometriozą i jej leczeniem a ryzykiem rozwoju raka jajnika. Wśród kobiet, które leczyły się z powodu tego schorzenia - 17 zażywało danazol, tj. syntetyczną wersję męskiego hormonu płciowego z grupy androgenów, a 15 kobiet leuprolid, tj. związek hamujący uwalnianie gonadotropin z przysadki mózgowej, czyli hormonów, które pośrednio wpływają na cykliczny wzrost błony śluzowej macicy. Obydwa te leki są popularne w leczeniu endometriozy. Okazało się, że kobiety, które były leczone danazolem, były prawie trzy razy bardziej (dokładnie 2,7 raza) narażone na ryzyko rozwoju raka jajnika w porównaniu z kobietami, które nie zażywały leku. W grupie kobiet zażywających lepurolid nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka rozwoju tego nowotworu. "Nasze poprzednie badania wykazały, że kobiety z endometriozą są narażone o 50 proc. bardziej na ryzyko rozwoju raka jajnika. Danazol wydaje się dodatkowo zwiększać to ryzyko" - tłumaczy prof. Roberta B. Ness, która brała udział w badaniach. "Te nowe wyniki, mimo że wstępne, mogą mieć duże znaczenie w wyborze odpowiedniej metody leczenia endometriozy" - dodaje badaczka. Obecnie naukowcy planują kolejne badania nad związkiem pomiędzy androgenami (do których należy danazol) i ryzykiem rozwoju raka jajnika.


2002, 03, 19 , PAP

===============================================

===============================================


O CIAZY POZAMACICZNEJ I JEJ ZWIAZKU Z ENDO.


Klasycznie za najważniejszy czynnik ryzyka ciąży pozamacicznej uważa się pozapalną niedrożność jajowodów.[64] Jednakże w około 50% - 75% jajowodów usuniętych z powodu nieprawidłowego zagnieżdżenia się jaja płodowego nie stwierdzono zmian świadczących o przebytym zapaleniu.[41,145] Mimo tego w wyniku zmian zapalnych, niezależnie od czynnika etiologicznego dochodzi do uszkodzenia jajowodu polegającego na powstawaniu blizn, uchyłków oraz zrostów w obrębie jego ścian, jak również zaniku rzęsek jajowodowych, co uniemożliwia prawidłową wędrówkę zapłodnionej komórki jajowej.

Etiologia ciąży pozamacicznej jest złożona. Za najważniejszy czynnik ryzyka uważa się uszkodzenie jajowodu spowodowane przebytym stanem zapalnym, zabiegiem chirurgicznym lub endometriozą. Wśród innych czynników ryzyka wymieniane jest leczenie niepłodności technikami wspomaganego rozrodu, stosowanie diethylostylbestrolu i niektórych metod antykoncepcyjnych, nikotynizm, jak również wczesna inicjacja seksualna oraz stosowanie irygacji.[3,5,6,15]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Annie




Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UK

PostWysłany: Pią 9:03, 29 Sie 2008    Temat postu:

Aniczka dolaczm do Ciebie Wink niezle sie spisalas Wink
Endometrioze wykryli u mnie w marcu 2006 roku podczas laparoskopi w trakcie usuwanie torbieli z obu jajnikow. Stopien rozwoju choroby III/IV. Przez 3 miesiace leczenie Zoladexem i starania naturalne o maluszka. W styczniu 2008 podchodzilam do ICSI ale byly tylko 3 komorki i zadna sie nie zaplodnila, choc plemniczki meza sa ok Crying or Very sad Dwa miesiace temu zdecydowalismy sie podchodzic do ICSI jeszcze raz, ale podczas USG stiwerdzono nawrot choroby, cysty znowu na obu jajnikach, miesniak w macicy i wodniak w jajowodzie Sad Za 2 tygodnie wizyta w Lodzi i walczymy dalej, przeciez kiedys musi sie udac i zostane MAMA, a jak nie z brzuszka to moze z serduszka Very Happy
Buziaczki dla wszystkich endokobietek


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Annie dnia Pią 9:04, 29 Sie 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aniczka
Administrator



Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 154
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kuj-pom

PostWysłany: Pią 9:21, 29 Sie 2008    Temat postu:

Aniu Very Happy doczekasz się zobaczysz ja Ci to mówię Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Annie




Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UK

PostWysłany: Czw 20:58, 11 Wrz 2008    Temat postu:

Jutro lecimy do Lodzi a w sobote o 10.00 wizyta, boje sie, ale staram sie wierzyc ze bedzie dobrze Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lena




Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 147
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 8:10, 15 Wrz 2008    Temat postu:

Annie, jak po wizycie.
Trzymam kciuki, bedzie dobrze:)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lena




Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 147
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 8:11, 15 Wrz 2008    Temat postu:

Annie, napisz co u ciebie słychac, dawno sie nie odzywałas

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Annie




Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: UK

PostWysłany: Pon 8:50, 15 Wrz 2008    Temat postu:

Lena dzieki za pamiec
Jak narazie to jestesmy z mezem pod duzym wrazeniem dr S z Salve, bardzo ludzki i fachowy i zadawal nam mnostwo pytan, na nic nie naciskal. Powiedzial ze nasza sytuacja jest trudna ale wszystko po kolei. Mojego wodniaka nie widzial, narazie o zadnej operacji nie ma mowy, bo wtedy juz nic moze nie zostac z moich jajnikow. Na lewym jajniku oprocz cysty mam niepekniety pecherzyk, i za 2 tygodnie mam kontro czy peknal sam czy trzeba bedzie cos z tym zrobic, I jestem umowiona na histeroskopie a po wyniku bedziemy sie zastanawiac co dalej. A narazie od 3dc mam lykac 2razy dziennie Orgametrin(czy jakos tak)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Annie dnia Pon 8:51, 15 Wrz 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Lena




Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 147
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:11, 15 Wrz 2008    Temat postu:

Annie Bede trzymała kciuki za Was. Mam nadzieje ze tym bedzie wszytsko wporzadku i juz niedułgo zobaczysz dwie kreseczki na tescie.

Wiruski na szczęście

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Aniczka
Administrator



Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 154
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kuj-pom

PostWysłany: Czw 18:56, 18 Wrz 2008    Temat postu:

aniu kochana wiesz że zaciskam kciuki i znasz moje zdanie :* tule mocno :*

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STARACZKI Strona Główna -> Starania z problemami Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Flower Power phpBB theme by Flowers Online.
Regulamin