STARACZKI

ABC ciąży

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STARACZKI Strona Główna -> Moje 9 miesięcy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aneeeczka




Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:24, 28 Sie 2008    Temat postu: ABC ciąży

CIĄŻA TYDZIEŃ PO TYGODNIU

I TRYMESTR
Tydzień 1
Właśnie pojawiła się u Ciebie miesiączka. To znak, że nie doszło do zapłodnienia, ale spokojnie już niedługo z jajnika uwolni się kolejne, gotowe do zapłodnienia jajeczko. Tak naprawdę zdrowie Twoje i Twojego dziecka w dużej mierze zależy od Ciebie. A planując ciąże masz czas na to, aby dobrze przygotować swoje ciało do bycia mamą.

Zanim zajdziesz w ciąże powinnaś:
odstawić alkohol, papierosy i inne używki, gdyż mogą one uszkodzić płód
zapytać lekarza, czy zażywane przez Ciebie leki mają wpływ na ciąże i czy dalej możesz kontynuować ich przyjmowanie
zmienić dietę
zacząć przyjmować witaminy i kwas foliowy
Pamiętaj, że organizm potrzebuje około 3 miesięcy, aby oczyścić się i uzupełnić niedobór witamin.


Jak określić wiek ciążowy?
Skoro nie doszło jeszcze do zapłodnienia to czemu właśnie ten moment uznajemy za pierwszy tydzień ciąży?
Dzieje się tak ponieważ trudno jest określić dokładny moment w którym Twoja komórka jajowa połączyła się z plemnikiem partnera. W związku z tym ustalenie terminu porodu jest kwestią umowną. Przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmujemy 3 miesiące, a następnie dodajemy 7 dni.

np. 10 marca - 3 miesiące = 10 grudzień + 7 dni = 17 grudzień

Nasze obliczenia nazywamy wiekiem ciążowym.
W rzeczywistości różni się on od faktycznego wieku płodu około 14 dni. Zatem pierwsze dwa tygodnie wieku ciążowego to czas ostatniej miesiączki, dojrzewania komórki jajowej, a następnie zapłodnienia.


Tydzień 2
Jeśli masz regularne 28 dniowe cykle to właśnie w tym tygodniu nastąpi owulacja.
U niektórych kobiet jajeczkowanie objawia się jednostronnym bólem w dole brzucha. Gdy w tym okresie dojdzie do współżycia istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zajdziesz w ciążę. U większości kobiet podczas owulacji uwalnia się jedna komórka jajowa. Ale bywa i tak, że powstają dwa jajeczka po jednym z każdego jajnika.

Podczas wytrysku około trzystu milionów plemników dostaje się do Twoich jajowodów, gdzie czeka na nie nagroda -komórka jajowa. Zwycięski, najszybszy i najtrwalszy plemnik wnika w jajeczko i zagnieżdża się w nim.
Jeśli uwolniły się dwie komórki jajowe, każda z nich zostanie zapłodniona przez inny plemnik. Powstaną bliźnięta dwujajowe. To tak jakby dwie zupełnie odrębne ciąże rozwijały sie w Twojej macicy.
Mimo, że nie czujesz żadnych oznak to właśnie doszło do zapłodnienia.
Za materiał genetyczny Twojego dziecka odpowiedzialnych jest 46 chromosomów, ale tylko 2, jeden ze spermy i jeden z komórki jajowej decydują o płci maleństwa. Główka plemnika zawiera DNA mężczyzny, a jądro komórki jajowej materiał genetyczny mamy. Łączą się one za pomocą cieniutkich włókien zwanych centrosomami. Każde jajeczko ma chromosom X, sperma natomiast ma X lub Y. Jeśli zwycięski plemnik ma chromosom X to będzie dziewczynka, jeśli Y to powstanie chłopiec. Następuje poczęcie i te dwa komplety DNA łączą się. Z tej początkowo jednej komórki powstanie nowe życie.

Tydzień 3
Zapłodnione jajeczko rozpoczyna swoją drogę przez jajowód do macicy. Dzień później zaczyna się dzielić. Około 30 godzin po zapłodnieniu podzielone jest na 2 komórki, potem 4, 8, 16 i kontynuuje podział dalej przemieszczając się. Podróż ta trwa około 7 dni. Kiedy dotrze do macicy jest blastocystą i wygląda jak malutka piłeczka i ma od 70 do 120 komórek. Pod koniec tygodnia blastocysta zacznie „przywierać” do błony śluzowej macicy. A ta, bogata w substancje odżywcze będzie odżywiała zarodek dopóki w pełni się nie zagnieździ.Później z tego połączenia powstanie łożysko.
W mniej więcej w 1 na 250 przypadków jajo kopiuje się, dzieli na dwa i pozwala rosnąć dwóm takim samym jajeczkom. W wyniku czego powstają bliźnięta jednojajowe. Do końca nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Jednakże największa liczba wieloraczków monozygotycznych powstaje u kobiet, które są na początku, albo na końcu wieku rozrodczego. Niektórzy naukowcy wierzą, że komórki jajowe starszych kobiet są słabsze, a co za tym idzie bardziej podatne na dzielenie się. Do podziału komórki dochodzi zawsze w pierwszych czternastu dniach po zapłodnieniu.

Kiedy jajeczko zostaje zapłodnione, u niektórych kobiet pojawia się niewielkie krwawienie. Jest to spowodowane tym, że jajeczko zagnieżdżając się w macicy, rozpycha się. Nie ma się czym martwić.
Jeśli jesteś poddawana leczeniu niepłodności, Twoje szanse na wieloraczki się zwiększają zależnie od rodzaju leczenia.

Nawet jeśli nie czujesz żadnych zmian w Twoim ciele rozwija się nowe życie.To najwyższy czas, aby zadbać o swoją dietę:
Jedz dużo warzyw i owoców
Pij soki i wodę mineralną
Odstaw pikantne potrawy Ogranicz spożycie kofeiny

Tydzień 4
Po zagnieżdżeniu w macicy , jajo oficjalnie staje się embrionem. Na krawędzi tak zwanej smugi pierwotnej tworzy się jeszcze jedna ścieżka 'organizator'. Do tego momentu wszystkie komórki macierzyste były identyczne. Teraz każda z nich przepływa przez 'organizator' co decyduje o jej losie. Niektóre w późniejszym czasie przekształcą się w rączki, inne nóżki, a jeszcze inne oczka dziecka.
Wierzchołek zarodka nie przypomina jeszcze głowy.
Przed końcem tego tygodnia kosmówka jest w pełni wykształcona. Pojawia się również ciałko żółte, które będzie produkować krew i odżywiać dzidziusia zanim zajmie się tym łożysko. Maleństwo ma około 1 mm.

Mimo, że początkowo wieloraczki jednojajowe były wiernymi kopiami to nigdy nie rodzą się w 100% identyczne. Dzieje się tak dlatego, że niewielka ilość genów będących w komórce jajowej matki znajduje się poza macicą. Geny te mutują się już po podziale zmieniając tym samym rozwój każdego z zarodków.
W większości przypadków bliźnięta jednojajowe są tej samej płci. Zdarza się jednak, że rodzi się monozygotyczna para: chłopczyk i dziewczynka. Powstaje ona z jajeczka, które zawiera bardzo rzadką kombinację chromosomów XXY. Gdy się dzieli zarodek może mieć XX, a drugi XY.

Zaczyna się wydzielanie hormonu hCG. To sygnał dla jajnika, aby nie wypuszczać w tym miesiącu nowego jajeczka, gdyż poprzednie zostało zapłodnione. Ten sam hormon jest w znacznej mierze odpowiedzialny za poranne mdłości , których doświadcza kobieta w pierwszym trymestrze ciąży.

Możesz już zrobić test ciążowy . Wykrywa on ciążę na podstawie zawartości hCG w moczu. W tym tygodniu jego stężenie jest już dość wysokie i wynik testu powinien być pozytywny. Najlepiej zrobić go 2 dni po terminie spodziewanej miesiączki.

Niektóre kobiety wolą, aby to partner przeczytał wynik testu. Upewnij się, że dokładnie zapoznałeś się z instrukcją i wiesz, jak go odczytać. Słowa, które potem wypowiesz, będą zapamiętane na zawsze.

Pierwsze objawy ciąży są niemalże identyczne jak Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego. Możliwe, że zaczynasz się czuć zmęczona, siusiasz częściej, odczuwasz zmiany nastroju, a Twoje piersi są nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk.

Tydzień 5
Zaczątki pępowiny dostarczają maleństwu niezbędnych składników odżywczych.
Choć wierzchołek zarodka nie przypomina jeszcze głowy to jedna z warstw wyspecjalizowanych komórek przekształca się w widoczną na rysunku cewę nerwową, z której później wykształci się rdzeń kręgowy i mózg. Właśnie w tym momencie ogromną rolę odgrywa zażywany od jakiegoś czasu kwas foliowy .

Serce jest jednym z pierwszych tworzących się organów. Do niedawna było bezczynną masą komórek mięśniowych. Następnie jedna z komórek zaczęła się spontanicznie kurczyć. Tym samym tworząc reakcję łańcuchową pobudziła do pracy swoje sąsiadki. Gdy cały organ już pulsuje zaczyna pompować pierwotne komórki krwionośne przez żyły o grubości włosa. W ten sposób organizm dziecka przenosi pożywienie i tlen. Później, gdy mózg się rozwinie zacznie kontrolować liczbę skurczów. I zwiększy ich liczbę, gdy zapotrzebowanie na 'paliwo' wzrośnie lub zmniejszy, gdy maluszek będzie wypoczywać. Z każdym tygodniem to stukanie będzie stawało się bardziej regularne. A podczas przeciętnego życia serce zabije około 3 miliardów razy.

Obecnie wieloraczki rozwijają się tak jak pojedynczy zarodek. Mają bardzo dużo miejsca, aby rosnąć. Na tym etapie mają skrzela i ogonek. To faza przejściowa będąca wynikiem procesu ewolucji. Powstają one około 4 tygodnia i zanikają mniej więcej w 6.

To co jesz musi być czyste i świeże. Szczególnie dbaj o higienę otoczenia, gdyż choroby takie jak: toksoplazmoza , czy listerioza mogą powodować uszkodzenie płodu.

Powinnaś unikać:
serów miękkich takich jak: feta, brie i pleśniowych
niepasteryzowanego mleka i soków
surowego lub niedogotowanego mięsa
surowych jajek i potraw je zawierających np. tiramisu, kogel-mogel
surowych ryb i owoców morza

Tydzień 6
Mózg dziecka rozwija się w ogromnym tempie.
Z istniejącej dotychczas cewy nerwowej zaczyna wykształcać się zaczątek rdzenia kręgowego.
Z głównego korpusu ciała zaczynają wyrastać zaczątki kończyn. Tworzy się masa komórkowa, która da początek gałkom ocznym. Jednocześnie tworzy się warstwa barwnikowa, która wygląda jak czarna plamka. Powstają fałdki tkanek, które już niedługo przekształca się w policzki, brodę, a także szczękę. Tam gdzie już niebawem pojawi się nos wytwarza się wybrzuszenie. Pojawia się otwór z którego powstaną usta i korytarze tworzące ucho środkowe.
Powoli zaczynają się też kształtować wątroba, trzustka, płuca i żołądek. Serduszko, które jeszcze kilka dni temu miało formę rurki teraz zmienia się w cztery komory i bije niemalże na zewnątrz ciała.

Częstotliwość wystąpienia bliźniaków uzależniona jest między innymi od wieku kobiety. Starsze mamy mają większe szanse na urodzenie bliźniąt. Do grupy tej zaliczają się także młode pary, które w początkowej fazie związku często uprawiają seks. Co ciekawe na ciąże bliźniacze ma wpływ także rasa kobiety:
na Dalekim Wschodzie 1:400 ciąż
białe Amerykanki 1:88 ciąż
Nigeryjki 1:25 ciąż

Właśnie teraz powinnaś zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Częściej jedz owoce, warzywa i ziarna, gdyż wzrasta poziom progesteronu, a to może powodować zaparcia. U niemalże 70% kobiet występują także bóle głowy i poranne mdłości . Nasilają się rano, ale tak naprawdę mogą dopaść Cię o każdej porze dnia.
Ponieważ ilość krwi w Twoim organizmie zwiększa się, a piersi już teraz zaczynają pomalutku przygotowywać się do karmienia możesz odczuwać związany z tym dyskomfort.

Tydzień 7
Twoje dziecko na dobre zadomowiło się w macicy, czuje się tam pewnie i bezpiecznie. Jego kończyny rozwijają się dość szybko, a rączki jak i nóżki przypominają obecnie małe płetwy. Kształtują się dziurki w nosku, a mózg ma już trzy części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Podstawa gałki ocznej jest już w 85% ukształtowana. Pojawiły się także zawiązki soczewek.

Odkąd w późnych latach siedemdziesiątych zaczęto leczyć bezpłodność znacznie wzrosła liczba ciąż mnogich:
bliźniaków o 50%
trojaczków i czworaczków o 40%
Najliczniejsze ciąże zdarzają się w przypadku zażywania przez kobiety leków stymulujących produkcję komórek jajowych. Wówczas podczas jajeczkowania może uwolnić się więcej niż jedno jajeczko.
W innych przypadkach stosuje się metodę in vitro wtedy komórki jajowe zapładnia się po za organizmem kobiety, a następnie jedną lub kilka umieszcza się w macicy.

Zastanawiasz się, czy praca będzie miała wpływ na Twoje zdrowie? Nie martw się większość zawodów nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia dla kobiet w ciąży. Jeśli masz jakieś wątpliwości porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Tydzień 8
W tym tygodniu zaczynają się pierwsze ruchy dziecka. Jednakże są one zbyt delikatne, abyś mogła je poczuć.
Gałki oczne i soczewki są już wykształcone. Natomiast mięśnie, które będą ustawiać ich ostrość nie rozwiną się przed szóstym miesiącem ciąży. W ciągu kolejnych tygodni wykształcą się powieki.
Kości i kończyny prężnie się rozwijają. Pojawiają się łokcie, a kościec zaczyna twardnieć. Można już policzyć paluszki u nóżek.
Oprócz rączek i nóżek kształtują się również organy wewnętrzne. W miarę jak rozwijają się jelita i zaczynają usuwać z organizmu zbyteczne produkty przemiany materii.
Głowa zarodka jest ogromna. Wygląda to mniej więcej tak, jakby dorosły człowiek miał głowę wielkości czaszki niedźwiedzia. Po narodzinach mimo, że dziecko będzie bardziej proporcjonalne nadal będzie stanowiła 1/4 długości noworodka.

Proces poczęcia wieloraczków może przebiegać na różne sposoby. Wieloraczki jedno, albo dwujajowe mogły zostać poczęte nawet kilka dni po tym jak poczęte zostało ich rodzeństwo.
Może na przykład zdarzyć sie tak, że podczas owulacji zostaje uwolnione jedno jajeczko, które zostaje zapłodnione. Następnie powstaje druga komórka jajowa, która także zostaje zapłodniona. Ta druga dzieli się i do pierwszego dziecka dołączają bliźniaki. Ten bardzo rzadko występujący proces nazywamy nadzapłodnieniem. Druga komórka może być zapłodniona przez plemniki, które przetrwały po ostatnim stosunku. Albo przez spermę pochodzącą z kolejnego wytrysku. Teoretycznie może zatem zdarzyć się tak, że jedno dziecko ma innego tatusia niż pozostałe.

Symptomy ciąży są już bardzo wyraźne. Jeśli wcześniej nie byłaś u lekarza to najwyższa pora na wizytę. Lekarz zleci między innymi morfologię, badanie moczu i badanie poziomu cukru.

Tydzień 9
Układ trawienny kontynuuje swój rozwój. Wykształca się odbyt. Twoje dziecko z embrionu przekształca się w płód.
Bardzo intensywnie rozwija się mózg. Każdej minuty powstaje 2,5 miliona nowych komórek nerwowych. Do czasu narodzin powstanie ich około 100 miliardów.
Korpus prostuje się i wydłuża. Intensywnie rozwijają się rączki i nóżki. Ramiona stają się dłuższe i zginają się w łokciu. Kształtuje się też podstawowa struktura dłoni, wyraźnie wyróżniają się już paluszki i kciuk.Rozwija się również brzuszek: w swoich funkcjach zaczynają się specjalizować struktury, z których ostatecznie wykształci się wątroba, woreczek żółciowy, śledziona i nadnercza.
Twoje maleństwo zaczyna się energicznie ruszać. Te mimowolne i niekontrolowane przez mózg skurcze pełnią bardzo ważną rolę. Stymulują do rozwoju mięśnie i rozciągają stawy.

Twoje maluszki nadal rozwijają się tak samo jak dzieci w ciąży pojedynczej. Ich serduszka nabierają prędkości. Nigdy wcześniej, ani nigdy później nie będą biły tak szybko:
w 3 tygodniu 75 uderzeń na minutę
w 9 tygodniu 165 uderzeń na minutę
pod koniec ciąży 125-150 razy na minutę
serce narodzonego dziecka bije 70-110 razy na minutę
serce dorosłego uderza w ciągu minuty 70-80 razy

Twoje piersi stają się jeszcze pełniejsze, cięższe i wrażliwe. Dookoła sutków pojawiają się guzki Montgomery’ego. Wciąż czujesz się zmęczona, jest Ci niedobrze, kręci ci się w głowie.
Zrobienie dzidziusia to ciężka robota!


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez aneeeczka dnia Czw 12:51, 28 Sie 2008, w całości zmieniany 12 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aneeeczka




Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 12:58, 28 Sie 2008    Temat postu:

Tydzień 10

Właśnie teraz powstaje małżowina uszna. Obecnie uszy osadzone są bardzo nisko. Oczy zaczynają pokrywać się powiekami. Pod dziąsłami kształtują się zalążki ząbków. Dzidziuś ma około 3 cm i waży około 3g.

Wieloraczki wciąż są nieświadome swojej obecności. Mimo to wzajemnie na siebie wpływają. Jeśli mają wspólne łożysko każde z nich chce dostać jak najwięcej składników odżywczych. Niestety zapasy mamy są ograniczone. Przy porodzie prawie zawsze jedno waży więcej niż drugie w zależności od wydajności łożyska.

Twoje serce pompuje coraz więcej krwi. Do końca 32 tygodnia, w Twoim organizmie będzie o 50 % więcej krwi niż przed ciążą. Czy zastanawiałaś się kiedyś ile płodów jest w stanie pomieścić macica? To niebywałe, ale najliczniejsza, udokumentowana ciąża mnoga to jedenaście zarodków z czego urodziły się dziewięcioraczki.

Tydzień 11

Pojawiają się zalążki paznokci. Serduszko ma już cztery komory i bije coraz sprawniej. W szybkim tempie rozwija się mózg. Główka stanowi niemalże połowę długości całego ciała. Pępowina, widoczna w górnej części obrazka łączy płód z łożyskiem i dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dziecko ma już 5 cm.

Najprawdopodobniej w tym tygodniu pierwszy raz będziesz miała wykonane badanie ultrasonograficzne. I zapewne będzie ono wielką niespodzianką. Możliwe, że zostaniesz mamą wieloraczków.
Zadziwiające jest to, że wielu z nas przez pierwsze tygodnie swojego życia płciowego miało jednego lub więcej towarzyszy. Jednakże z czasem płód skurczył się i został wchłonięty przez wyściółkę macicy. Obumarcie i resorpcja płodu zazwyczaj jest wynikiem zaburzeń chromosomów lub przeciążeniami łożyska.
Niektóre matki dowiadują się o tym, gdyż podczas USG obok dzidziusia widoczny jest pusty worek owodniowy. Jednakże większość kobiet niczego nie podejrzewa. Naukowcy szacują, że nawet 1 na 8 osób dzieliło życie z bliźniakiem.

Przyrost wagi jest dużym zmartwieniem dla wielu przyszłych matek. Do tego momentu ciąży większość kobiet nie tyje zbyt wiele. Niektóre kobiety wręcz chudną i nie oznacza to nic złego. Waga innych pozostaje niewzruszona. Jeszcze inne natomiast tyją nawet 5 kg.
Najważniejsza jest zdrowa dieta. Bardziej niż na wadze, powinnaś koncentrować się na wartościach odżywczych pokarmów. Nie powinnaś jeść za dwóch, powinnaś za to liczyć wszystko, co jesz. Potrzebujesz jedynie 300-500 kalorii więcej niż normalnie.

Unikaj fast foodów i niezdrowych przekąsek, postaraj się dostarczać organizmowi różnorodne warzywa i owoce oraz proteiny, które wcale nie oznaczają, że musisz objadać się mięsem. Ciąże wegetarianek też są doskonałe.

Tydzień 12

Wszystkie części ciała są już na swoim miejscu. Wykształciły się organy płciowe. Niestety podczas badania USG jeszcze nie będzie można jeszcze określić płci dziecka. Na tym etapie u dziewczynek i chłopców wyglądają one niemalże identycznie. Ostatecznie uformowały się powieki. Jednakże pozostaną one sklejone do końca drugiego trymestru ciąży. Dziecko waży około 15 g i ma już około 7cm długości.

Udowodniono, że w rzadkich przypadkach bliźnięta jednojajowe mogą urodzić się jako swoje lustrzane odbicia. Wówczas jedno jest prawo, a drugie lewo ręczne. Dzieje się tak, gdy do podziału komórki dochodzi dość późno, czyli około 10 dnia po zapłodnieniu. Wtedy komórka w pewien sposób 'ustaliła' już gdzie jest prawa, a gdzie lewa strona. W bardzo rzadkich przypadkach nawet całe organy mogą być lustrzane. Czyli jak pokazują badania leworęczne jedynaki mają duże szanse na to, że w życiu płodowym posiadały bliźniaka.

Pomału mdłości zaczynają ustępować i wraca Ci apetyt. Istotne jest, aby nie jeść za dwóch. Ilość pokarmu zastąp jego jakością.
W związku ze wzrostem ilości krwi w krwiobiegu Twoje dziąsła mogą krwawić podczas mycia zębów.

TRYMESTR II

Tydzień 13

Właśnie rozpoczął się 2 trymestr ciąży.
Wszystkie organy Twojego dziecka są już wykształcone. Nerki produkują mocz. Maluch połyka niewielkie ilości płynu owodniowego, a potem siusia. Wraz z moczem wydala zbędne produkty przemiany materii. Trzustka zaczęła wydzielać insulinę, a wątroba żółć.
Do tej pory fragment jelit dzidziusia ułożony był w pępowinie. Teraz cofnęły się one do brzuszka. Mimo, że dziecko jeszcze nie jada to jego jelitka potrafią już wykonywać ruchy perystaltyczne, które umożliwiają przesuwanie się pokarmu. Maluch waży około 30 gram i ma 7,5 cm. Główka stanowi mniej więcej połowę długości ciała, co jest efektem ciągłego rozwoju mózgu.

Pierwszy trymestr ciąży był dla rozwoju Twoich dzieci kamieniem milowym. Zarodki przekształciły się z 'ziarenek piasku' w płody wielkości pięści. Z każdym dniem stają się silniejsze. Na tym etapie maluszki nadal mają dużo miejsca. Nawet czteroraczki jeszcze się nie stykają. Jednakże to się wkrótce zacznie zmieniać.

Drugi trymestr to zazwyczaj czas, gdy mamusie czują się najlepiej. Przeszły już „zabawę” z pierwszym trymestrem i mają więcej energii. Zmęczenie i mdłości znacznie słabną. To właśnie teraz brzuszek zaczyna się coraz bardziej uwidaczniać, a cera promienieje.

Tydzień 14

Z każdym tygodniem płód coraz bardziej zaczyna przypominać małego człowieczka. W tej chwili oczy są już na swoim miejscu. Uszy przesunęły się z szyi na boki głowy. Wykształciły się struny głosowe. Usta Twojego dziecka otwierają się i zamykają. Pojawiły też się włosy na twarzy.
Maluszek staje się coraz bardziej ruchliwy. Rusza paluszkami, ziewa, macha nóżkami, albo wkłada do buzi kciuk. Ponieważ ma jeszcze dużo miejsca to fika koziołki, a dzięki ćwiczeniom rozwija się jego układ nerwowy i mięśniowy.
Dziecko waży około 60 gram i ma długość do 12 cm.

Drugi trymestr to czas gwałtownego wzrostu płodów. Między 3,a 6 miesiącem ruchy zaczną być coraz bardziej wyczuwalne. Sieć połączeń nerwowych rozwinęła się już prawie w całym ciele każdego z maluszków. Właśnie teraz mózg zaczyna przejmować kontrolę nad kończynami.

Obecnie macica wznosi się około 14 cm ponad kością łonową. W związku z tym brzuszek zaczyna rosnąć.
Ponieważ organizm produkuje więcej progesteronu zwiększa się obieg krwi w śluzówce nosa i powstaje tzw. katar ciążowy. Pamiętaj, aby unikać sprayów do nosa zawierających środki przeciwhistaminowe.

Tydzień 15
Skóra dziecka jest bardzo jasna i cienka. Widać przez nią naczynia krwionośne. Rozwijają się cebulki włosów. A do końca tego tygodnia ukształtuje się wzorzec owłosienia, który będzie towarzyszyć maluchowi do końca życia. Delikatny meszek zaczyna pokrywać całe ciało płodu. Zazwyczaj znika on przed narodzinami.
Dziecko waży około 70 g i ma około 12 cm długości.

Właściwie nie wiadomo dlaczego, ale dziewczynki zaczynają ruszać się pierwsze. Kopią i popychają rodzeństwo. Pojedynczy płód poruszając się nie napotyka oporu. Kiedy macicę zamieszkują dwa lub trzy płody każda akcja wywołuje reakcję. Jeśli jedno dziecko kopnie, drugie odda. Maluchy zaczepiają się wzajemnie. Wspólne zabawy są dla nich bardzo korzystne i mają pozytywny wpływ na tempo rozwoju wieloraczków.

Na skutek zwiększonej ilości krwi i zatrzymywaniu wody zaczynają puchnąć stopy i dłonie. To właśnie teraz ulubione buty mogą zacząć obcierać. Pamiętaj, żeby kładąc się spać ściągać wszystkie pierścionki.

Aby zapobiegać obrzękom:
dużo spaceruj
pływaj
odpoczywaj z uniesionymi nogami
śpij na lewym boku, gdyż pozycja ta usprawnia przepływ krwi

Tydzień 16

Paznokcie dziecka są dobrze wykształcone. Uszka przeniosły się z szyi na główkę. Dziecko opróżnia pęcherz co 40-45 minut.
Płód coraz częściej rusza rączkami i nóżkami, a ruchy te są lepiej skoordynowane. Uczy się także podnosić główkę. Mniej więcej teraz możesz poczuć pierwsze, delikatne ruchy dziecka. Nie denerwuj się jeśli nic nie czujesz. Płyn owodniowy otaczający maleństwo doskonale je amortyzuje.

Płody zaczynają wykonywać coraz więcej złożonych ruchów. Jednakże większość nadal jest bezwarunkowa. Świadomość przestrzeni dopiero zaczyna się wykształcać. Gdy już pojawiamy się na świecie priopercepcja odpowiada za świadome orientowanie się w położeniu poszczególnych części naszego ciała. To dzięki niej możemy się poruszać. Jako dorośli dzięki oczom, uszom, węchowi, dotykowi zbieramy informacje, a następnie na ich podstawie budujemy obraz miejsca w którym się znajdujemy. Priopercepcja sprawia, że biegamy, stoimy, czy unikamy przeszkód.
Rozwój tego zmysłu rozpoczyna się właśnie od tych pierwszych ruchów w macicy podczas których płód bada swoje otoczenie. Dla jedynka ogranicza się ono do dwóch obiektów: pępowiny i własnego ciała. Świat wieloraczków jest znacznie ciekawszy.

Wiele przyszłych mam skarży się na brak tchu i problemy z oddychaniem. Wszystkiemu winne są hormony ciążowe, które powodują gromadzenie się płynu w płucach. Dodatkowo rosnąca macica z tygodnia na tydzień coraz mocniej uciska przeponę, a płuca mają coraz mniej miejsca.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez aneeeczka dnia Czw 14:02, 28 Sie 2008, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aneeeczka




Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:08, 28 Sie 2008    Temat postu:

Tydzień 17
Dziecko zaczyna formować zapas tłuszczu. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała po urodzeniu. Zbliża się okres intensywnego wzrostu. Ostatecznie kształtują się narządy płciowe. U dziewczynek formuje się pochwa i macica. U chłopców kształtuje się z penis i prostata.
Mniej więcej teraz maluch zaczyna wydawać dźwięki. W tym celu używa krtani, przy pomocy której wydaje dźwięczne wibracje.

Rodzeństwo zaczyna okres zabaw. Jednojajowe nie napotykają żadnych przeszkód. Dotykają swoich twarzy. Łapią się za kończyny i szarpią pępowiny. Dwujajowe mimo dzielących ich worków owodniowych też nie mają większych problemów z komunikacją. Ścianka owodni jest bardzo cienka, ale elastyczna. Na obrazie ultrasonograficznym praktycznie jej nie widać. Można ją porównać z folią do pakowania żywności. Dodatkowo rozciąga się pod wpływem ruchów dziecka.

Twoja macica jest w połowie odległości między kością łonową, a pępkiem. Jeśli nadmiernie się pocisz, cieknie Ci z nosa, wydzielina z pochwy jest obfita, nie ma się czym martwić. Choć to nie przyjemne to całkiem naturalne. Wszystko zniknie po urodzeniu dziecka.

Tydzień 18
Dziecko rośnie gwałtownie. Kości twardnieją. Poduszeczki w paluszkach są wykształcone i rozwijają się linie papilarne.
Maluszek cały czas fika, ćwicząc tym samym mięśnie. Zmysły rozwijają się w szalonym tempie. Zaczyna działać zmysł smaku. Teraz wszystkie niezbędne do życia składniki odżywcze dostarczane są dziecku bezpośrednio do krwi przez łożysko. Mimo to płód łyka płyn owodniowy. Pomaga to w rozwoju układu pokarmowego i zmysłu smaku.
Maluch ma już około 18 cm długości i waży około 210 g.

Niektóre smaki przedostają się z pożywienia do krwiobiegu matki, a następnie przez łożysko do wód płodowych. Płody poznają je w miarę rozwoju kubków smakowych. Ponieważ wieloraczki łykają ten sam płyn w przyszłości możesz zauważyć, że dzieci lubią podobne smaki potraw.
Twoje serce pracuje znacznie ciężej niż przed zajściem w ciążę. A powiększająca się macica naciska na naczynia krwionośne. Te dwa czynnik sprawiają, że może kręcić Ci się w głowie.

Aby zapobiec zawrotom głowy:
wstawaj powoli
często odpoczywaj
aby poprawić krążenie układaj się na lewym boku

Tydzień 19
Zaczątki zębów stałych pojawiają się pod ząbkami mlecznymi.
Zapewne nie znasz jeszcze płci swojego dziecka. Jeśli to dziewczynka to jej jajniki zawierają już prymitywne komórki jajowe.
U chłopca jądra są już w pełni ukształtowane i mniej więcej od 10 tygodnia wydzielają testosteron. Wyraźnie widoczna jest już moszna.
Skóra płodu zaczyna wytwarzać maź płodową. Jej zadaniem jest chronienie delikatnej skóry przed działaniem płynu owodniowego. Większa część mazi zniknie przed urodzeniem dziecka.
Twoje maleństwo ma około 18 cm i waży od około 220 g.

Struktura gałek ocznych wieloraczków jest już w pełni uformowana. Mimo to maleństwa wciąż mają zamknięte oczy. Mniej więcej teraz tworzą się tęczówki. Źrenice wykształcą się na krótko przed porodem.
Tymczasem rodzeństwo dalej szaleje szturchając się i przytulając na przemian.

W miarę jak Twoja macica staje się coraz większa, wspierające ją wiązadła rozciągają się. Może się zdarzyć, że te rozciągnięte ścięgna spowodują ostry lub tępy ból w dolnej części brzucha, zwykle po jednej stronie. Możesz go poczuć gwałtownie zmieniając pozycję, lub też wstając się z krzesła lub łóżka.

Hormony ciążowe wywołują coraz więcej zmian skórnych:
ciemne plamki na czole, nosie i policzkach - tzw. maska ciążowa
ciemną linię biegnącą od pępka do kości łonowej - tzw. kresa ciemna
Zarówno plamy barwnikowe jak i kresa ciemna stopniowo zanikną po porodzie.

Tydzień 20
To już półmetek.
W wyniku skurczów jeszcze niedojrzałej przepony smyka zaczynają męczyć czkawki.
Zaczynają rosnąć włosy. Większość z nich wypadać mniej więcej dwa tygodnie po urodzeniu, a na ich miejsce wyrosną nowe, jaśniejsze od poprzednich.
Dziecko waży około 250 g i mierzy około 21 cm.
Piąty miesiąc jest bardzo ważny dla rozwoju układu nerwowego. Ilość komórek nerwowych rośnie w tempie 2,5 milionów neuronów na minutę. W chwili narodzin będzie ich około 100 miliardów.

Najważniejszy jest teraz wzrost. Niestety dla wieloraczków jest on równocześnie dużym problemem. Do tej pory rozwijały się mniej więcej w takim samym tempie jak w ciąży pojedynczej. Teraz to zacznie się zmieniać. Gdyby tak się nie stało w macicy zabrakłoby miejsca dla kilku pełnowymiarowych dzieci. Taka sytuacja rodzi dylemat. Żadne z rodzeństwa nie chce zrezygnować z pewnej ilości pożywienia i pozostaniu mniejszym. Jeśli urosną zbyt duże może to doprowadzić do przedwczesnego porodu. Dlatego teraz tempo ich rozwoju zaczyna stopniowo spadać.

Twoja macica coraz bardziej się rozpycha. W wyniku tego pępek staje się wypukły. Od początku ciąży trzykrotnie zwiększyła wysokość. Teraz będzie rosła około centymetra tygodniowo.

Tydzień 21
W tym tygodniu maluch przestaje rosnąć tak szybko jak do tej pory. Teraz nadszedł czas na doskonalenie już istniejących narządów.
Skóra dziecka staje się coraz grubsza, a na języku udoskonalają się kubki smakowe.
Bicie serduszka z dnia na dzień staje się silniejsze i głośniejsze.
W błyskawicznym tempie rozwijają się zmysły i świadomość maluszka. Poprzez dotyk uczy się swojego ciała. Dotyka nóżek, buzi i wkłada rączki do buzi.
Maluch waży około 400 g i ma około 23 cm długości.

Teraz konieczne są częstsze wizyty u lekarza. Będąc pod stałą kontrolą możesz mieć pewność, że dzieci rozwijają się we właściwym tempie.
Kobieta może nosić w macicy o maksymalnej wadze około 5500g. Przeciętnie masa urodzeniowa wynosi:
u jedynaków 2500-5000g
u bliźniaków 2000-3000g
u trojaczków 1500-2250g
Przy większej liczbie płodów zazwyczaj nie przekracza 1000g.

Twoja macica bezustannie rośnie. W związku z tym zmienia się środek ciężkości ciała, a dolna część pleców wygina się do przodu.
Dodatkowo hormony rozluźniające luzują Twoje ścięgna i stawy. Znacznie ułatwi to poród, ale niestety przysporzy bólu w ciąży.

Aby złagodzić ból pleców:
siedząc i leżąc trzymaj wyżej nogi
pracując w pozycji stojącej, postaw jedną stopę na małym stołeczku
bierz ciepłe kąpiele

Tydzien 22
Podskoki są ulubioną zabawą malucha. Maleństwo non stop ćwiczy energicznie kopiąc i machając rączkami.
Maluch już doskonale słyszy i reaguje na głośne dźwięki. Bardzo lubi słuchać bicia serca mamy, a już niebawem zacznie rozpoznawać głosy rodziców. Dziecko ma około 23 cm i waży około 400 g.
Wyższe mamy wieloraczków mają dłuższe brzuchy, a co za tym idzie są one zdolne do uniesienia większego ciężaru. Taka budowa ciała pozwala rozwinąć się płodowi do większych rozmiarów, co w ciążach mnogich jest niesłychanie ważne.

W drugim trymestrze czujesz się znacznie lepiej niż w pierwszym. Ustały nudności i ciągłe zmęczenie. Szalejące hormony sprawiają, że czujesz się bardzo kobieca. Znacznie wzrosło Twoje libido, a seks w tym okresie jest bardzo przyjemny.

Tydzień 23
Obecnie worek owodniowy otaczający dzidziusia zawiera około ½ litra płynu. Chroni on przed infekcjami i zapewnia ciepło. Płyn ten jest wymieniany mniej więcej co cztery godziny. Dziecko waży około
500g i ma około 24 cm długości.

Zastanawiałaś się kiedyś w jaki sposób dochodzi do narodzenia się bliźniaków syjamskich?
To bardzo rzadkie zjawisko tłumaczone jest na dwa sposoby.
Pierwsza teoria mówi, że do podziału zapłodnionego jajeczka dochodzi zdecydowanie za późno, w związku z czym nie rozdziela się do końca. Druga hipoteza mówi, że jajo dzieli się we wczesnym okresie, ale zarodki przyciągają sie i łączą ze sobą.
Dużą rolę odgrywają tu pewnego rodzaju molekuły, które działają jak rzepy. Gdy organy zaczynają się rozwijać molekuły te łączą ze sobą dwie pasujące strony tworząc symetryczny wzór. Są one zaprojektowane w ten sposób, aby przyciągać odpowiednio: rękę do ręki, twarz do twarzy itd. Dlatego bliźnięta syjamskie zrastają się pasującymi organami: klatkami piersiowymi, głowami lub biodrami. Dzieje się tak, gdyż molekuły mylą swoje organy z organami sąsiada i przyciągają je do siebie.

Wiele przyszłych mam ma niedobór żelaza i cierpi na łagodną anemię. Pierwiastek ten jest konieczny do produkcji czerwonych krwinek. Bogatym źródłem żelaza są: wątróbka, czerwone mięso, szpinak i kapusta.
Objawy anemii:
zmęczenie
osłabienie
płytki oddech
omdlenia
Dodatkowo powinnaś przyjmować przeznaczone dla kobiet w ciąży, zawierające żelazo preparaty witaminowe.

Tydzień 24
Dziecko jest coraz większe i nie może już tak swobodnie pływać w płynie owodniowym. Jednakże nadal pozostaje bardzo aktywne. Chwyta rączkami pępowinę, bada otoczenie i macha nóżkami.
Maluch jest coraz bardziej świadomy otaczającego go świata. Jeśli mama się boi lub denerwuje odczuwa to także dziecko. Postaraj się jak najwięcej do niego mówić, gdyż wyraźnie uspokaja się słysząc spokojny głos swojej mamy. Dziecko waży około 600 g i ma około 27 cm.

U wieloraczków płuca zaczynają wytwarzać surfanktant, substancję, która ułatwi dzieciom oddychanie od razu po przyjściu na świat. Pozwoli ona na rozdzielenie się pęcherzyków płucnych podczas brania oddechu.
Ponieważ dzieci z ciąż mnogich prawie zawsze rodzą się przed terminem w wielu przypadkach podaje się mamie sterydy, które stymulują wytwarzanie surfankantu.
Teraz wieloraczki są już za duże, aby naraz obejrzeć je podczas badania USG

Od tego momentu musisz zwracać uwagę na symptomy przedwczesnego porodu.
Objawy przedwczesnego porodu:
skurcze przypominające bóle menstruacyjne
tępy ból w dolnej części pleców
nacisk na miednicę
sączący się lub wyciekający z pochwy płyn
Jeśli objawy te nie ustają, a wręcz przeciwnie, nasilają się skontaktuj się z lekarzem.
Sączenie lub wyciekanie płynu z pochwy zawsze wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Tydzień 25
Skóra malucha jest cienka, pomarszczona i blada. Właśnie teraz powstają maleńkie naczynia krwionośne - tzw. włośniczki. To dzięki nim skóra nabierze różowego koloru. Kora mózgowa rozwija się teraz w kolejne warstwy.
Dziecko ma około 32 cm i waży około 680 g.

Teraz już bardzo widoczne są interakcje zachodzące pomiędzy rodzeństwem. Jeden odpycha się od drugiego. Nawet te dwujajowe czują obecność szturchającego sąsiada. Mimo, że w macicy robi się naprawdę ciasno wieloraczki świetnie się bawią. Co więcej niektóre z tych zabaw pozostają ulubionymi w dalszym życiu.
Obserwowano kiedyś bliźniaki dwujajowe, które chętnie przytulały się do siebie policzkami przez dzielące je ścianki worków owodniowych. Gdy dzieci podrosły najchętniej bawiły się stając po dwóch stronach firanki i stykając się buziami. Zabawa ta wywoływała u nich salwy śmiechu.

Twoja macica ma już około 25 cm średnicy. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów ciąży jest parcie na pęcherz. Dodatkowo jesteś teraz bardziej podatna na infekcje dróg moczowych. Dlatego opróżniaj pęcherz zawsze gdy czujesz taką potrzebę. Wstrzymywanie moczu może zaostrzyć infekcje.

Objawy zapalenia dróg moczowych:
pieczenie i ból przy oddawaniu moczu
duże parcie na pęcherz
siusianie 'po kropelce'
nieprzyjemny zapach moczu
Jeśli dopadnie Cię infekcja koniecznie skontaktuj się z lekarzem.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez aneeeczka dnia Czw 15:09, 28 Sie 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aneeeczka




Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:30, 28 Sie 2008    Temat postu:

TRYMESTR III

Tydzień 26

Odruch ssania jest teraz bardzo silny. Czasami podczas badania ultrasonograficznego widać jak maluch ssie paluszki. Dziecko ćwiczy chwytanie. Łapie i ciągnie pępowinę. To właśnie teraz wyraźniejsze stają się rysy twarzy. Ucho zewnętrzne przesuwa się w górę główki. Maluszek ciągnie rośnie, a w konsekwencji tego ma coraz mniej miejsca do zabawy. Dziecko ma około 33 cm i waży około 800 g.

Udowodniono, że w życiu dziecięcym u wieloraczków widoczny jest taki sam układ zależności jak w życiu płodowym. Obserwowano przebieg ciąży bliźniaczej. Jeden z braci był agresywny w stosunku do drugiego. Bił go, kopał i szarpał. Drugi był zdecydowanie pasywny. Na zaczepki reagował spokojnie, nie odwzajemniał tylko opierał głowę na łożysku i zasypiał. Te prenatalne zachowania zostały przeniesione do późniejszego życia. Jeden z braci nadal był agresywny w stosunku do drugiego. A ten uciekał do drugiego pokoju, wtulał się w poduszkę i zasypiał.

W ciąży szczególnie uważnie musisz uważać na to co jesz. Aby uniknąć nieprzyjemnych sensacji żołądkowych postaraj się jak najrzadziej jadać po za domem.
W trzecim trymestrze mogą nasilić się bóle krzyża. To zupełnie normalne. Przecież dziecko waży coraz więcej, piersi stają się pełniejsze, a macica znacznie powiększyła się. Dla kręgosłupa jest to dużym obciążeniem.
Pewnie już się przekonałaś, że seks w ciąży może być bardzo przyjemny. Jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań nie rezygnuj z niego. Owszem podczas orgazmu macica kurczy się, ale skurcze te są delikatne. Do tego worek owodniowy chroniący dzidziusia jest naprawdę mocny.

Tydzień 27

Ponownie otworzyły się od jakiegoś czasu zamknięte powieki. Teraz maluch obserwuje otoczenie. Jeśli na Twój brzuch zostanie skierowany strumień światła dziecko zmruży oczy. W ciągu dnia maluch śpi, a w nocy rozrabia. Dzieje się tak dlatego, że gdy się ruszasz płyn owodniowy kołysze i usypia malucha. Gdy zaśniesz bujanie ustaje i maluch budzi się. Dziecko ma około 33 cm i waży około 900 g.
Mózg nadal intensywnie się rozwija. W chwili narodzin liczba połączeń nerwowych sięgnie 100 bilionów synaps.

Dzieci już widzą rodzeństwo. Ponieważ w macicy jest ciemno mają ograniczony widok. Gdy na chwilę robi sie jaśniej mają zdecydowanie ciekawiej.
Ucho wewnętrzne, które rozwijało się od czwartego miesiąca jest już w pełni rozwinięte i może pełnić swoją funkcję. Teraz maluszki słyszą bicie Twojego serca, przelewający się płyn owodniowy i stłumione głosy z zewnątrz. Bliźniaki osiągnęły teraz 1/4 masy porodowej.

Wiele mam w czasie ciąży, a zwłaszcza w tym okresie ma dziwne sny. Są one wynikiem podwyższonego poziomu hormonów i natłoku myśli i związanych ze zbliżającym sie porodem emocji.
W trzecim trymestrze zdecydowanie zaczyna przeszkadzać brzuch. Proste, codzienne czynności mogą okazać się kłopotliwe. Zawiązanie sznurówek, czy pomalowanie paznokci u stóp może stać się nie lada wyzwaniem

Tydzień 28

Dojrzewają oskrzela, a w płucach rozwijają się naczynia krwionośne. Dziecko reaguje na dźwięki. Maluch lubi spokojną o podobnym do pulsu serca, stałym rytmie muzykę. Najbardziej podoba mu się brzmienie instrumentów o niskich częstotliwościach. Na pewno zauważysz jaki utwór dziecko lubi, a jaki nie. Przy tym pierwszym będzie się wyraźnie uspokajało. Po przyjściu na świat doskonale rozpozna muzykę której słuchałaś w ciąży.
Dziecko waży około 1 kg i ma około 38 cm.

Mózgi nadal bardzo szybko się rozwijają. U bliźniąt jednojajowych nie tylko wygląd jest bardzo do siebie zbliżony. Także ich mózgi są bardzo do siebie podobne. Ponieważ większość z nich ma wspólną kosmówkę to są niemalże identyczne. Mają zbliżone ilorazy inteligencji i poglądy. U 30% dochodzi do rozdzielenia się i wówczas mają własne kosmówki i łożyska. Inteligencja takich bliźniąt jest bardziej zróżnicowana. Wpływ na to mają drobne różnice w ilości i jakości otrzymywanego pożywienia i tlenu.

Teraz gdy skóra coraz mocniej się rozciąga możesz zauważyć u siebie rozstępy. Przez całą ciążę powinnaś nawilżać i natłuszczać skórę, gdyż dobrze odżywiona jest bardziej elastyczna i ma zdecydowanie większą zdolność do rozciągania się. Najbardziej narażone na pojawienie się rozstępów są: brzuch, biodra, piersi i pośladki. Jeśli już się pojawiły pozostało Ci tylko wcieranie w skórę odpowiednich preparatów na rozstępy. Złagodzą one już istniejące zmiany i zapobiegną powstawaniu następnych. Koniecznie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie preparat może być stosowany przez kobiety w ciąży

Tydzień 29

Nadal w mózgu dziecka rozwijają się komórki nerwowe.
Jego ciało zaokrągla się, skóra staje się grubsza, lepiej ukrwiona i różowieje. Maluch gromadzi zapasy tłuszczyku, które ogrzeją go zaraz po narodzinach.
Na powiekach maleństwa są już rzęsy. Nosek i broda są wyraźnie zrysowane. Płód wyglądem coraz bardziej przypomina noworodka.
Pępowina jest gruba i sprężysta. Wewnątrz są dwie tętnice i żyła. Jej budowa pozwala na dostarczanie pożywienia i tlenu nawet wtedy gdy zawinie się się wokół dziecka.

Dla wieloraczków jednojajowych pępowina może być dużym zagrożeniem. Płody mogą zaplątać się w pępowinę swoją lub rodzeństwa. Dlatego, aby uniknąć zaplatania najczęściej ten typ bliźniąt rodzi się przez cesarskie cięcie.
Kopanie rodzeństwa nie musi być złośliwością. Często bywa wynikiem braku miejsca. Dzieci ćwicząc mięśnie machają kończynami. Tym samym uderzony maluch dostaje ważną życiową lekcje. Aby uchronić się od ciosów musi zasłaniać twarz rączkami.

W trzecim trymestrze łącznie przytyjesz około czterech kilogramów. W związku z tym, że jesteś coraz cięższa pojawiają się nowe dolegliwości. Bolą plecy, stopy, nogi i nasilają się skurcze.
Skurcze łydek są wynikiem:
coraz większego obciążenia nóg
niedoboru wapnia, potasu, magnezu
nacisku macicy na nerwy
Aby im zapobiec swoją dietę wzbogać produktami zawierającymi wapń, potas i magnez oraz łykaj preparaty witaminowe zawierające te minerały.

Tydzień 30

Mózg malucha w dalszym ciągu rozwija się w zadziwiającym tempie. Ten błyskawiczny wzrost ilości komórek nerwowych powoduje, że zaczyna brakować im miejsca. Dlatego mniej więcej w tym tygodniu na dotychczas gładkiej powierzchni mózgu powstają zwoje. Dzięki nim w główce maluszka pomieści się znacznie więcej komórek mózgowych. Właśnie na tym etapie rozwija się także móżdżek. Jest on odpowiedzialny za kontrolowanie funkcji motorycznych dziecka.
Maluch waży około 1350 gram i ma około 43 cm.

U około 20% wieloraczków jednojajowych odżywiających się przez wspólne łożysko dochodzi do zaburzeń do wymiany krwi. Jedno dziecko zazwyczaj dostaje jej za dużo. Co w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnej wady serca. Gdy maluszek dostaje jej za mało może zapaść na ciężką anemię. Obecnie rozwój chirurgii prenatalnej pozwala na przecięcie laserem przepływu krwi z jednego płodu do drugiego.
Jednakże płód w pewien sposób sam może kontrolować swój rozmiar. Jeśli jedno z dzieci nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi jego ciało poczyna pewne kroki, aby chronić przed niedotlenieniem mózg. Płód może wpływać na ilość krwi dopływającej do poszczególnych fragmentów ciała. Ponieważ narządy wewnętrzne nie potrzebują jej zbyt wiele kierowana jest do mózgu.

W tym trymestrze bardzo istotne jest, abyś spożywała pokarmy bogate w substancje odżywcze. Trzeci trymestr jest bowiem etapem na którym maluch zaczyna gromadzić zapasy tłuszczyku. Żeby to zrobić "wysysa" z Ciebie wszystko co najlepsze.
Bardzo ważne są:
żelazo
wapń
białko

Tydzień 31

Maluszek jest coraz mniej ruchliwy. Z każdym dniem jest większy, a zatem ma znacznie mniej miejsca na zabawę. Jeśli się niepokoisz policz ruchy. Jeżeli czujesz 10 na godzinę nie masz powodów do niepokoju.
Dziecko łyka płyn owodniowy. Po pierwsze lubi jego smak. Po drugie w ten sposób rozwija swój układ pokarmowy. A po trzecie udowodniono, że jest to jedna z form walki ze stresem.
Doskonalą się płuca. Choć już wcześniej pojawiły się w nich pęcherzyki płucne to nie były zdolne do wymiany gazowej. Teraz to się zmieniło.
Maluszek już nie rośnie tak intensywnie jak dotychczas. Teraz głównie przybiera na wadze.

Gdy tworzą się opuszki paluszków odbierają one spore ilości krwi. W związku z czym puchną i pojawiają się linie papilarne. Najwyraźniejsze są na palcu wskazującym prawej dłoni.
Natomiast palce lewej ręki dzielą połączenia układu krwionośnego z nogami. Jeśli podczas rozwoju prenetalnego dziecko miało zmniejszony dopływ krwi to właśnie na lewej dłoni będzie mniej zwojów papilarnych. Zjawisko to dość często występuje u wieloraczków.

Zapewne już dawno temu zaczęłaś mieć problemy ze złapaniem tchu. Teraz najprawdopodobniej będzie jeszcze gorzej. Macica powiększa się, zajmuje większość jamy brzusznej i uciska na przeponę, a ta zostawia płucom coraz mniej miejsca.
Śmiejesz się, a po chwili płaczesz właściwie bez powodu? Jesteś drażliwa, szybko się złościsz i tak samo szybko popadasz w euforię? No cóż hormony szaleją.

Tydzień 32

Proporcjonalnie do wzrostu dziecka zmniejsza się liczba płynu owodniowego.
Jak widać na obrazku maluszkowi jest coraz ciaśniej. Właśnie teraz zaczyna układać się główką w dół. Choć ma zdecydowanie mniej miejsca do końca ciąży może jeszcze kilka razy się przekręcić.
Trwa budowa systemu odpornościowego. Maluszek przejmuje od mamy przeciwciała, które po urodzeniu ochronią go przed wieloma groźnymi dla noworodka chorobami.
Dziecko waży teraz 1700 g i mierzy około 46 cm.

Wszystko jest już na swoim miejscu. Ostatnie dwa tygodnie dla jedynaka obracają się wokół wzrostu. U wieloraczków sprawa się komplikuje, gdyż maleństwa nie mają już miejsca.
Na pewno trwają ostatnie prace przygotowujące dom na przybycie dzidziusia. Choć szykowanie dziecięcego pokoju jest bardzo przyjemne postaraj się zbytnio nie forsować. Najcięższą robotę zostaw rodzinie sama zajmij się detalami. Nadzoruj i ustawiaj rzeczy na półeczkach.

Tydzień 33

Dzięki wytwarzanym przez Ciebie, odpowiadającym stanom uczuciowym hormonom maluszek razem z Tobą odczuwa emocje. Zatem staraj się być pogodna.
Dziecko jest już bardzo mądre. Francuscy naukowcy dowiedli, że potrafi zapamiętać krótki wierszyk lub utwór muzyczny. Z pewnością poznasz po jego reakcjach co mu się podoba, a co nie. Dzięki temu, gdy maluszek pojawi się na świecie będziesz już wiedziała jaka muzyka go uspokaja.

Pojedyncze dziecko ma jeszcze około siedmiu tygodni do przyjścia na świat. Wieloraczki nie mają już tyle czasu. Ważne jest, aby pozostały w łonie matki jak najdłużej. Na tyle długo, aby w pełni wykształciły się ich płuca, ale na tyle krótko, aby nie doszło do komplikacji.

Nawet jeśli przytyłaś więcej, niż się spodziewałaś nie próbuj blokować przyrostu wagi. Jest to między innymi wynikiem podwajania masy dzidziusia.
Do porodu zostało już bardzo niewiele czasu. Możesz zatem zaobserwować wyciekający z sutków płyn. Piersi są już gotowe do karmienia, a gruczoły wytwarzają tak zwane mleko wstępne. Jeśli planujesz karmić piersią wolny czas wykorzystaj na zdobycie informacji na ten temat. Dzięki zdobytej wiedzy unikniesz niemiłych niespodzianek.

Tydzień 34

Dzidziuś rusza się znacznie mniej.Spokojnie to normalnie. Przecież jest coraz większy i zaczyna być mu ciasno. W związku z tym czujesz teraz każdy jego ruch. Zapewne bez problemu rozpoznajesz 'wystające' z Twojego brzucha części ciała maluszka.
Choć oczy maleństwa teraz są niebieskie to kilka tygodni po porodzie kolor tęczówki najprawdopodobniej ulegnie zmianie. Ostateczny proces pigmentacji rozpocznie się dopiero po zetknięciu oka ze światłem.
Dzidziuś ma około 48 cm i waży około 2200 g.

Trzydziesty czwarty tydzień to dobry czas na przyjście na świat wieloraczków. Być może postanowią zostać w brzuszku jeszcze przez pewien czas. Jednakże przeciętnie rodzą się właśnie w tym tygodniu.
Ponieważ bliźniaki ważą zwykle około 2000g są idealnymi kandydatami do naturalnego porodu. W ciąży pojedynczej w większości przypadków dziecko przed porodem układa się główką w dół. W ciąży mnogiej sytuacja wygląda nieco inaczej. Pierwsze rodzi sie dziecko znajdujące się bliżej wyjścia kanału rodnego.
Pojawienie się na świecie wieloraczków jest prawdziwym cudem.

Twoje piersi ciągle się powiększają. Zjawisku temu może towarzyszyć uciążliwe swędzenie. Smaruj piersi balsamem łagodzącym do skóry suchej i wrażliwej. Najlepiej żeby zawierał witaminę E. Powinno pomóc.
Najlepiej zaplanuj już co zabierzesz do szpitala. Dokładnie przemyśl, czy masz wszystko co będzie Ci potrzebne. Jeśli nie masz jeszcze czas, aby kupić brakujące rzeczy.

Tydzień 35

Dotychczas maż płodowa pokrywała całe ciało maluszka. Teraz pozostała już tylko na plecach. Nerki są już w pełni wykształcone i dziecko coraz więcej siusia, około 500ml na dobę. Produkty przemiany materii zawarte w moczu są filtrowane przez łożysko, a następnie transportowane są do nerek mamy. Nic dziwnego, że musisz teraz znacznie częściej korzystać z toalety.
W jelitach gromadzi się zawartość pierwszej kupki dziecka.

Maluch robi się pulchniutki. Około 4% dzieci w tym tygodniu ostatecznie układa się główką w dół. Reszta mimo ograniczonego wolnego miejsca jeszcze fika koziołki.
Dziecko waży już około 2500 g.

Najwyższy czas, aby przygotować się do akcji porodowej. Co prawda masz jeszcze kilka tygodni do wyznaczonego terminu porodu, ale tak naprawdę poród może zacząć się w każdej chwili.
Symptomy rozpoczęcia akcji porodowej:
ból w dole pleców
skurcze podobne do menstruacyjnych
zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej
odejście czopa śluzu podbarwionego krwią
uczucie potrzeby zrobienia kupy
pęknięcie worka z płynem owodniowym
Około czterech tygodni przed porodem obniża się także dno macicy. Po prostu dziecko przesuwa się w dół. Odczujesz to jako możliwość swobodniejszego oddychania, ale i niestety większego parcia na pęcherz.

Tydzień 36

Choć czaszka jest już w pełni uformowana to jej kości nie są do końca zrośnięte. Dzięki temu główka jest bardziej elastyczna i podczas porodu może dopasować się kształtem do kanału rodnego. Ciemiączko zrasta się dopiero kilka miesięcy po porodzie.
Dziecko waży około 2700 g i ma około 50 cm długości.

Twoja macica jest mniej więcej tysiąc razy większa niż na samym początku ciąży. Teraz wypełnia niemalże całą jamę brzuszną.
Jeśli do tej pory nie miałaś problemów z puchnięciem właśnie teraz mogą pojawić się obrzęki. Powstają one w wyniku zatrzymania wody w organizmie.
Aby zapobiec obrzękom:
odpoczywaj z uniesionymi nogami
układaj się na lewym boku
Pozycje te poprawiają przepływ krwi i wody w Twoim organizmie.

Tydzień 37

Mniej więcej teraz dziecko przesuwa się ku dołowi, zmniejszając tym samym ucisk na przeponę. Wreszcie będziesz mogła swobodnie oddychać. Niestety teraz zacznie mocniej uciskać na pęcherz.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś spakuj torbę do szpitala. Pamiętaj, że tylko około 5 % dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie.

Ponieważ brzuszek jest już bardzo duży przesunął się Twój środek ciężkości. W związku z tym możesz mieć coraz większe problemy z utrzymaniem równowagi. Szczególnie uważaj schodząc po schodach lub wychodząc z wanny.

Tydzień 38

Dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat. Możesz być spokojna, donosiłaś maleństwo.
Maluch prawie całkowicie stracił pokrywający całe ciało meszek. Po porodzie może go zostać jeszcze troszeczkę na czole, szyi i ramionkach. Zaniknęła też prawie cała maź płodowa. Do tej pory chroniła ona dziecko przed wpływem płynu owodniowego na jego delikatną skórę. Dziecko waży już około 3200 g.

Torba spakowana? Wszystko w domu przygotowane? Dziecko donoszone. Możesz zatem być spokojna. Dużo odpoczywaj i relaksuj się. Zresztą i tak najprawdopodobniej duży brzuch i obciążony kręgosłup nie pozwala Ci na zbyt wiele. Z jednej strony cieszysz się, bo już niedługo zobaczysz swoje maleństwo z drugiej wściekasz się, bo jest Ci ciężko, niewygodnie i nie możesz spać w nocy. Spokojnie. Tak naprawdę możesz urodzić w każdej chwili. Około 85 % dzieci rodzi się w ciągu dwóch tygodni przed lub po wyznaczonym terminie porodu.

Tydzień 39

Maluszek przygotowuje się do porodu. Już niedługo przebije głową worek owodniowy i odejdą Ci wody. Zacznie się poród .
Jeśli to Twój pierwszy poród na pewno denerwujesz się. Spokojnie skoro tyle kobiet na świcie wytrzymało, wytrzymasz i Ty.

Tydzień 40
Wszystkie narządy maluszka są już gotowe. Maluch zgromadził też zapas tłuszczu i płynów.
Chociaż już w tym tygodniu maluszek powinien przyjść na świat możliwe, że postanowi zostać w brzuszku jeszcze przez jakiś czas.
Zapewne z niecierpliwością czekasz na moment w którym maleństwo przyjdzie na świat. Spokojnie. Skoro wytrzymałaś 40 tygodni jeśli zajdzie taka potrzeba na pewno wytrzymasz jeszcze troszkę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aneeeczka




Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:51, 28 Sie 2008    Temat postu:

PRAWIDŁOWY PRZYROST MASY CIAŁA W CIĄŻY

10tydzien ciąży:
całkowity przyrost masy-650g w tym:
płód- 5g
łożysko- 20g
płyn owodniowy- 30g
macica- 140g
piersi- 45g
krew- 100g
płyn śródtkankowy (czyli obrzęki) 0
zapas matczyny (czyli tłuszczyk) 310

20tydzien ciąży:
całkowity przyrost masy-4000g w tym:
płód- 300g
łożysko- 170g
płyn owodniowy- 350g
macica- 320g
piersi- 180g
krew- 600g
płyn śródtkankowy 30g
zapas matczyny 2050g

30tydzien ciąży:
całkowity przyrost masy-8500g w tym:
płód- 1500g
łożysko- 430g
płyn owodniowy- 750g
macica- 600g
piersi- 360g
krew- 1300g
płyn śródtkankowy 80g
zapas matczyny 3480g

40tydzien ciąży:
całkowity przyrost masy-12800g w tym:
płód- 3500g
łożysko- 700g
płyn owodniowy- 900g
macica- 1000g
piersi- 500g
krew- 1200g
płyn śródtkankowy 1500g
zapas matczyny 3500g


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aneeeczka




Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:53, 28 Sie 2008    Temat postu:

WYSOKOŚĆ DNA MACICY NA POSZCZEGÓLNYCH ETAPACH CIĄŻY

w końcu 16. tygodnia: 1-2 palce nad spojeniem łonowym,
w końcu 20. tygodnia: 2-3 palce poniżej pępka,
w końcu 24. tygodnia: na wysokości pępka,
w końcu 28. tygodnia: 2-3 palce powyżej pępka,
w końcu 32. tygodnia: w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym mostka,
w końcu 36. tygodnia: przylega do łuków żebrowych - najwyższe położenie dna macicy
w końcu 40. tygodnia: 1-2 palce poniżej łuków żebrowych, a więc w przybliżeniu na tej samej wysokości, co w końcu 32. tygodnia ciąży


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aneeeczka




Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:02, 28 Sie 2008    Temat postu:

BADANIA W CIĄŻY

Podczas ciąży Kobiecie przysługuje wyjątkowa opieka lekarska. Oprócz standardowych wizyt ginekologicznych kobieta ma prawo zgłosić się do lekarza w każdej chwili, w każdym momencie kiedy tylko odczuwa niepokój bądź też coś się dzieje. Jeśli podczas ciąży wydarzy się coś niebezpiecznego (bóle, krwawienia itp), należy natychmiast udać się do najbliższego szpitala oraz skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem nie czekając na termin następnej wizyty.

Standardowo przewidziane są badania średnio co 4 tygodnie. Należy przestrzegać terminów ustalanych przez lekarza nawet jeśli nic złego się nie dzieje. Wizyty u lekarza mają na celu zmniejszenie do minimum możliwości komplikacji podczas całego okresu ciąży oraz wczesne wykrycie nieprawidłowego przebiegu ciąży co daje możliwość szybkiemu przeciwdziałaniu.

Pierwsza wizyta u lekarza powinna odbyć się zaraz po stwierdzeniu przez kobietę faktu bycia w ciąży najpóźniej do 10 tygodnia. Podczas pierwszej wizyty lekarz zada szereg pytań (wywiad położniczy) dotyczących przebytych chorób, uwarunkowań genetycznych w rodzinie, warunków socjalnych. Zostanie przeprowadzone badanie USG przy pomocy którego lekarz określi aktualny tydzień ciąży, prawdopodobny termin porodu oraz stwierdzi prawidłowość rozwoju ciąży. Ciężarna kobieta zostanie dokładnie zbadana (waga, ciśnienie, wzrost, kontrola piersi oraz nóg). Podczas badania USG zostanie pobrany wymaz z pochwy do badań bakteriologicznych i cytologi. Ponadto zostanie wykonane dokładne badanie krwi i moczu.

W przypadku stwierdzenia lub podejrzenia lekarza o możliwości wystąpienia wad rozwojowych lub chorób płodu, lekarz może zaproponować dodatkowe badania. Są to badania inwazyjne i przed podjęciem decyzji należy pamiętać, że statystycznie 1% badań inwazyjnych jest przyczyną poronień. Do badań inwazyjnych należą:
- Biopsja kosmówki - badanie to można przeprowadzić już od 6 - 7 tygodnia ciąży. Na podstawie badania można uzyskać informację na temat zdrowia dziecka, na temat anomalii chromosomowych, chorób krwi, defektów enzymatycznych i płci dziecka. Ryzyko poronienia w tym badaniu jest wyższe niż przy amniocentezie.
- Amniocenteza - badanie wykonywane może być pomiędzy 17 a 26 tygodniem ciąży. Badanie wód płodowych pozwala stwierdzić (lub wykluczyć) zaburzenia chromosomów. W ten sposób można sprawdzić czy badany płód nie cierpi na tzw. zespół Downa oraz inne choroby genetyczne lub defekty wrodzone, wrodzony rozszczep kręgosłupa lub niedorozwój głowy.
Ponieważ badania inwazyjne niosą ze sobą ryzyko poronienia, należy zawsze zastanowić się nad zaletami i wadami podjętej decyzji. Może się zdarzyć, że badanie nie wykaże anomalii genetycznych ale konsekwencją badania będzie poronienie zdrowego dziecka. Z drugiej strony jeśli przyszli rodzice obawiają się o stan zdrowia swojego dziecka muszą koniecznie porozmawiać z lekarzem ginekologiem. On przedstawi w jasny sposób przyszłym rodzicom ich sytuację oraz ryzyko jakie niesie ze sobą badanie prenatalne.

Kalendarz badań w ciąży

I trymestr
- badanie ginekologiczne (cytologia, biocenoza)
- konsultacja internistyczna i stomatologiczna
- analiza krwi - toksoplazmoza, listerioza, krzepliwość, grupa krwi, test USR, HBS Ag, WR, poziom cukru
- analiza krwi - morfologia (co miesiąc)
- analiza moczu (co miesiąc)
- USG - może być dopochwowo (8-12 tydzień)
- wizyty u ginekologa co 4 tygodnie
Dodatkowo:
- Biopsja trofoblastu - pobranie komórek tworzącego się łożyska np. igłą pod kontrolą USG w celu wykrycia zaburzeń genetycznych (8-11 tydzień)

II trymestr
- analiza krwi - morfologia (co miesiąc)
- analiza moczu (co miesiąc)
- USG (około 20 tygodnia)
- test obciążenia glukozą (24-28 tydzień)
- wizyty u ginekologa co 3-4 tygodnie
Dodatkowo:
- test potrójny - TripleTest - występowanie zaburzeń chromosomalnych (głównie zespołu Downa) oraz obecności rozszczepu kręgosłupa(14-16 tydzień)
- amniopunkcja (pobranie płynu owodniowego) genetyczna - wykrywa genetyczne wady dziecka (15-18 tydzień, wczesna 13-14 tydzień)
- nakłuwanie pępowiny - pobranie próbki krwi dziecka - podejrzenie infekcji wewnątrzmacicznej lub konfliktu serologicznego (18-24 tydzień)

III trymestr
- analiza krwi - morfologia (co miesiąc)
- analiza moczu (co miesiąc)
- USG (po 30 tygodniu)
- badanie kardiotokograficzne - KTG - rejestracja czynności serca dziecka i napięcia, ewentualnie skurczów macicy (od 26 tygodnia)
- wizyty u ginekologa co 2-3 tygodnie (pod koniec co 7, nawet 2 dni)
Dodatkowo:
- USG dopplerowskie - ocena przepływu krwi przez tętnice macicy, łożyska, pępowiny, i płodu
- późna amniopunkcja (pobranie płynu owodniowego) - ocena dojrzałości płuc płodu


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez aneeeczka dnia Czw 16:12, 28 Sie 2008, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aneeeczka




Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:27, 28 Sie 2008    Temat postu:

CUKRZYCA CIĘŻARNYCH- TEST OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ
Dobra wiadomość: nie jest to choroba powszechna, bo zdarza się u zaledwie 2–4 procent ciężarnych. Rozwija się zwykle w II trymestrze ciąży, a jej objawy na ogół ustępują po porodzie.

Co to jest cukrzyca ciążowa?
To nietolerancja węglowodanów, która występuje w trakcie ciąży u kobiet, które wcześniej miały prawidłowy poziom cukru we krwi. Wywołują ją zaburzenia gospodarki hormonalnej. Może pojawić się u każdej z nas, ale bardziej narażone są te, które przed zajściem w ciążę miały sporą nadwagę, bądź w ich najbliższej rodzinie jest ktoś chory na cukrzycę typu II. Ryzyko wzrasta też wraz z wiekiem i przy kolejnej ciąży (zwłaszcza, jeśli w poprzedniej stwierdzano podwyższony poziom cukru). Nierozpoznana bądź źle leczona cukrzyca może powodować poród przedwczesny, niedojrzałość metaboliczną wielu narządów płodu (przede wszystkim układu oddechowego), przerost mięśnia sercowego oraz związane z tym upośledzenie jego czynności po porodzie. U ciężarnych z cukrzycą częściej niż u zdrowych dochodzi do zgonu wewnątrzmacicznego. Powikłaniem cukrzycy ciążowej jest też tzw. makrosomia, czyli nadmierna wielkość lub masa płodu (dziecko waży więcej niż 4,2 kg). To z kolei wiąże się z ryzykiem przedłużonego i utrudnionego porodu, urazów okołoporodowych u matki i malucha. Jeśli cukrzyca nie jest leczona, noworodki często rodzą się z zaburzeniami oddychania z uwagi na niedojrzałość płuc i niejednokrotnie wymagają – mimo porodu w terminie – podłączenia do respiratora. Cukrzyca ciążowa matki może też być przyczyną ostrzejszego przebiegu żółtaczki noworodkowej.

Test pierwszy
Unikniesz powikłań, jeśli cukrzyca ciążowa zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona. Sygnałem do niepokoju mogą być zawroty głowy, omdlenia i silne pragnienie, wywołane nadmiarem cukru krążącego we krwi. Ale u większości kobiet cukrzyca ciążowa nie daje żadnych objawów, rozwija się w ukryciu i może spowodować wiele złego. To dlatego testy na poziom cukru we krwi robi się w ciąży kilkakrotnie. Pierwszy raz między 5. a 8. tygodniem – po to, by ocenić, czy przyszła mama nie choruje na cukrzycę, o której jeszcze nie wie. Badanie jest bardzo proste – to zwykłe pobranie krwi na czczo.

Test drugi
Pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży przeprowadza się drugi test, tzw. obciążenia glukozą, i jest to bardziej skomplikowane. Najpierw pielęgniarka pobiera krew, następnie musisz wypić szklankę wody, w której rozpuszczono 50 g glukozy. Napój jest bardzo słodki, dlatego do roztworu dolej sok z połówki cytryny. Nie wpływa to na wynik badania, za to poprawia smak glukozy. Po godzinie krew jest pobierana ponownie, po to, by ocenić, jak wypita glukoza wpływa na poziom cukru w organizmie. Przed tym badaniem nie musisz być na czczo. Wcześniej upewnij się, czy glukozę masz kupić sama, czy też jest ona dostępna w danym gabinecie. Wynik zwykle odbierasz następnego dnia. Jeśli jest prawidłowy, tzn. poziom cukru nie przekracza 140 mg%, wszystko jest w porządku.

Test trzeci

Jeśli zaś jest wyższy, ale nie przekracza 180 mg% (wyższy wynik świadczy o cukrzycy), kobieta jest kierowana na tzw. test diagnostyczny. Badanie to jest bardzo podobne do poprzedniego, tyle tylko, że trzeba być na czczo, roztwór jest słodszy, gdyż należy wypić 75 g glukozy, a krew pobierana jest nie godzinę, ale dwie godziny po wypiciu roztworu. W tym czasie nie możesz zjeść śniadania, gdyż nawet mała przekąska wpłynie na wynik testu. Gdy wynik tego testu będzie wyższy od 95 mg%, a dwie godziny po posiłku wyższy niż 140 mg%, dostaniesz skierowanie do poradni diabetologicznej lub do ośrodka położniczego zajmującego się cukrzycą w ciąży. Wyniki niższe oznaczają, że pacjentka nie ma cukrzycy ciążowej. Pamiętaj, test obciążenia 75 g glukozy jest prawidłowo przeprowadzony gdy: byłaś na czczo, poprzedniego dnia nie jadłaś dużej ilości słodyczy i ostatni posiłek przed testem zjadłaś około 12 godzin wcześniej. Tego testu już się nie powtarza – wyniki nieprawidłowe świadczą o cukrzycy ciążowej. Kolejny test niepotrzebnie wydłużyłby tylko okres do rozpoczęcia leczenia.

Cukrzyca – i co dalej
Leczenie zaczyna się od razu po wizycie u diabetologa. Pierwszym jego etapem zawsze jest zmiana diety na taką, która pozwoli unormować poziom cukru we krwi. Trzeba ograniczyć ilość cukrów prostych (czyli np. słodyczy i soków owocowych) oraz tłuszczów. Specjalista dobiera dietę, uwzględniając okres ciąży, masę ciała oraz aktywność fi zyczną ciężarnej. Zaleca też, by kontrolować poziom cukru cztery razy dziennie: rano na czczo, a potem godzinę po każdym głównym posiłku. Służą do tego glukometry, czyli specjalne urządzenia z cieniutką igłą i paskiem pomiarowym. Igłą nakłuwa się skórę na palcu i wyciska z niego na pasek odrobinę krwi. Wynik wyświetla się po chwili. Poziom cukru na czczo nie powinien przekroczyć 90 mg%, a po posiłkach – 120 mg%. Jeśli po tygodniu diety poziom cukru nadal jest wyższy niż te podane wartości docelowe, nie ma rady: trzeba nauczyć się robić sobie zastrzyki, bo konieczne jest leczenie insuliną


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aneeeczka




Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:16, 28 Sie 2008    Temat postu:

DOLEGLIWOŚCI W CIĄŻY

Każda kobieta oczekująca dziecko miewa jakieś dolegliwości. U jednej występuje jedno z poniższych objawów , u innej prawie wszystkie. Pocieszające jest to , że niektóre dolegliwości nie trwają długo, a prawie ze wszystkimi można sobie skutecznie radzić.

NUDNOŚCI I WYMIOTY
Mdłości i wymioty bardzo często występują w pierwszym miesiącu ciąży i mogą trwać do końca trzeciego miesiąca. Zaleca się nie wstawania od razu z łóżka. Pół godziny przed wstaniem z łóżka zjedz banana, sucharka, bądź suche płatki kukurydziane. Warto również spożywać w ciągu dnia 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 duże. Najlepiej co 2 godziny zjedz mały posiłek, nie dopuszczaj do uczucia silnego głodu. Jedz na to, co masz ochotę, ale niech to jednak nie będą tłuste i pikantne potrawy. Pieczywo, makarony, ziemniaki i owoce są teraz twoim sprzymieżeńcem. Pij płyny między posiłkami, a nie w trakcie posiłków. Kiedy czujesz, że robi ci się niedobrze, spróbuj pogryzać herbatniki lub owoc. W ciągu dnia staraj się, jak najczęściej odpoczywać. Przed zaśnięciem wypij szklankę mleka czy kakao, zjedz lekki posiłek. Witamina B6 pomaga opanować mdłości, ale nie dawkuj preparatów witaminowych bez porozumienia ze swoim lekarzem. Najlepiej spożywaj produkty bogate w tą witaminę np. płatki zbożowe, kiełki pszenicy, tuńczyk, banan. Unikaj częstego przebywania w kuchni, gdzie dominują różne zapachy i staraj się systematycznie wietrzyć pomieszczenia w mieszkaniu.

ZGAGA
Zgaga pojawia się często po jedzeniu oraz w trakcie odpoczynku. Poprawę może przynieść unikanie spożywania dużych i tłustych posiłków. Zmiana pozycji w trakcie snu, ułożenie głowy wyżej, również może przynieść ulgę.

BÓLE KRZYŻA
Unikaj ciężkiej pracy oraz dźwigania ciężarów. Noś obuwie na niskim obcasie, dużo odpoczywaj. Warto również wykonywać proste ćwiczenia, przynoszące ulgę plecom. Lekarz powinien zaproponować ci takie ćwiczenia.

ZAPARCIA I HEMOROIDY
Dolegliwość ta bardzo często występuje u kobiet w ciąży. Dieta bogata w błonnik jest tutaj niezbędna. Jedz dużo warzyw i owoców, zwłaszcza jabłek ( kilka dziennie). Spożywaj płatki zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, pij dużo wody mineralnej. Codziennie rano na czczo wypij szklankę soku owocowego lub wody mineralnej niegazowanej. Jeśli dolegliwości utrzymują się, bądź pojawi się krwawienie z odbytu skontaktuj się ze swoim lekarzem.

ŻYLAKI
Często w trakcie ciąży kobiety narzekają na żylakowatość lub na powiększenie się żył. Staraj się unikać długiego stania, nawet kiedy pracujesz usiądź na taborecie. Odpoczywając połóż nogi na poduszce lub kocu, uniesione do góry przyniosą ulgę. Noś pończochy przeciwżylakowe (można zakupić je w aptekach).

SKURCZE NÓG
Dolegliwość ta pojawia się często w końcowej fazie ciąży. Ulgę przynosi lekki masaż nóg, rozgrzanie nóg, czy rozciągniecie mięśni łydek. Pamiętaj, że każdą dolegliwość trzeba zgłosić lekarzowi, on doradzi ci najlepiej. Nic nie rób na własną rękę.

CZĘSTE ODDAWANIE MOCZU
Problem ten pojawia się w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży. Niestety nie ma na to rady, musisz oddawać mocz tak często jak odczuwasz potrzebę. Trzymanie moczu sprzyja zapaleniu pęcherza moczowego lub nerek.

UPŁAWY
Ciąża sprzyja powstawaniu upławów. Jednak każdy niepokojący objaw taki jak: swędzenie, pieczenie czy upławy wymagają konsultacji lekarza ginekologa. Kobiety w ciąży również zapadają często na grzybice pochwy, dlatego warto chociażby dlatego, unikać dużej ilości słodyczy, a pić kefiry, jogurty.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
aneeeczka




Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 20:20, 28 Sie 2008    Temat postu:

KRWAWIENIE PODCZAS CIĄŻY

Przede wszystkim należy powiedzieć, że podczas ciąży nie występuje miesiączka. Mogą natomiast wystąpić krwawienia bądź plamienia, które mogą być mylone z miesiączką. Występujące krwawienia mogą również świadczyć o zagrożeniu dla życia płodu i/lub matki

Krwawienia podczas ciąży mogą zdarzyć się w dowolnym okresie jej trwania i o zróżnicowanym nasileniu. Przyczyn występowania krwawień jest wiele. Jedne są groźne dla życia matki i dziecka, drugie niekoniecznie. Jednakże żadnego krwawienia z dróg rodnych nie wolno lekceważyć. Należy w miarę jak najszybszym czasie skontaktować się z lekarzem ginekologiem w celu przeprowadzenia odpowiednich badań. Tylko lekarz może stwierdzić czy występujące krwawienie jest groźne czy też nie.

Powody krwawień mogą być różne - od zwykłego przemęczenia aż do zagrożenia poronieniem.

- W pierwszym trymestrze dochodzi do zagnieżdżania się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy.Może to spowodować lekkie bądź śladowe krwawienia/plamienia, które jednak często nie niosą ryzyka ani dla matki ani dla płodu i zazwyczaj nie mają znaczenia dla dalszego rozwoju ciąży.

- choroby szyjki macicy

- lekkie krwawienia w pierwszych tygodniach ciąży mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi u kobiety

- również lekkie krwawienie może być spowodowane wysokim poziomem estrogenów w ciąży.

- lekkie krwawienie może być spowodowane przemęczenie, zbyt aktywnym trybem życia.

- Niewielkie krwawienia we wczesnym stadium ciąży może być wywołane ciążą pozamaciczną. Rozwijająca się komórka jajowa rozciąga jajowód i doprowadza do przerwania jego ścianek. W wyniku tego (najczęściej w 4-8 tygodniu ciąży) może dojść do dużego krwawienia do jamy brzusznej co zagraża życiu kobiety. Może również prowadzić do poronienia.

- Krwawienia w pierwszych 3 miesiącach mogą również świadczyć o zbliżającym się lub rozpoczynającym się poronieniu.

- W ostatnich tygodniach ciąży może dojść do krwawienia z powodu tzw. łożyska przodującego. Oznacza to, że łożysko zaczęło się odrywać od ścianki macicy i przesunęło się w dół. Im bardziej łożysko odklei się od ścianki macicy tym bardziej obfite są krwawienia. Należy zwrócić uwagę, że w tej sytuacji krwawienie jest bezbolesne. Jeśli łożysko tylko częściowo przysłoni szyjkę macicy zdarza się, że (pod odpowiednią kontrolą lekarską) łożysko powróci na swoje miejsce, ewentualnie poród odbędzie się siłami natury. Jednakże jeśli łożysko całkowicie zakryje szyjkę macicy - wykonuje się cięcie cesarskie.

- Czasami zdarza się, że krwawienia podczas ciąży występują w dniach, kiedy kobieta miałaby mieć miesiączkę. Z tego powodu takie krwawienia mogą być mylone z miesiączką. W takich sytuacjach zalecany jest odpoczynek. Krwawienia z tego powodu zazwyczaj nie mają wpływu na prawidłowy rozwój płodu.

Jeśli krwawieniom towarzyszy dodatkowo ból, uczucie ucisku w podbrzuszu, czasem złe samopoczucie, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Każde krwawienie (plamienie) podczas ciąży musi być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Tylko lekarz przeprowadzając odpowiednie badania może ocenić stopień zagrożenia. Nie wolno lekceważyć żadnego krwawienia !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum STARACZKI Strona Główna -> Moje 9 miesięcy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Flower Power phpBB theme by Flowers Online.
Regulamin